Над 1100 фирми и физически лица от Смолян и региона декларираха данъци за третото тримесечие

01 Nov, 2021

Над 1 100 физически и юридически лица от Смолян и областта декларираха дължими данъци за третото тримесечие на 2021 г., преди изтичането на крайния срок.

Предприятията и самоосигуряващите се, които са изплатили доходи на физически лица, извън тези по трудов договор, и са задължени по закон да удържат данък, подават декларации до 31 октомври.

Тази година 31.10 е в неделя затова крайният срок за деклариране и плащане на дължимите налози за третото тримесечие на 2021 г. се удължава до 1 ноември. До тази дата се очаква да подадат декларациите си още близо 50 хиляди граждани и фирми.

Декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и по чл. 201, ал. 1 от ЗКПО се подава в сроковете за внасяне на дължимите данъци. Авансовият данък за доходите от наем, от друга стопанска дейност и за паричните доходи от други източници, удържан върху доходи, изплатени през третото тримесечие на 2021 г., също се декларира до 1 ноември 2021 г.

Формулярът се подава и от физически лица, ако предприятието или самоосигуряващото се лице – платец на дохода, не е задължено да удържа и съответно да внася данък. Дължимите данъци се декларират в НАП до края на месеца, следващ тримесечието, през което е придобит доходът, като за доходи от наем или от друга стопанска дейност, придобити от физическите лица през третото тримесечие на годината, срокът съответно е 1 ноември 2021 г.

Декларация за дължими данъци се подава в НАП и за окончателните данъци, удържани върху доходите на чуждестранни физически и юридически лица (например върху възнаграждения за технически услуги, доходи от лихви, авторски и лицензионни възнаграждения и други), както и за окончателните данъци върху доходите от дивиденти и ликвидационни дялове, разпределени на местни и чуждестранни физически лица, на чуждестранни юридически лица (в случаите, когато данъкът е дължим) и на местни юридически лица, които не са търговци, включително общини.

Информация за попълване декларациите и внасяне на суми към бюджета, може да се получи в сайта на приходната агенция – www.nap.bg  или на телефона на НАП – 0700 18 700 /на цена, според тарифа на съответния оператор/.

Над 82 млн. лв. дивидент декларираха фирмите за третото тримесечие  

Близо 82,5 милиона лева са декларирани като изплатен дивидент през третото тримесечие на 2021 г. сочат данните на приходната агенция. Според данъчните има пряка връзка между течащите близо 1800 проверки за т.нар. касова наличност и интензивното изплащане на дивиденти. Срокът за подаване на декларациите за авансови данъци изтича на 1 ноември, най-късно тогава се внася и данъкът върху получените дивиденти.

Припомняме, че през юли НАП започна масова кампания за проверка на касова наличност – сумите, отчитани счетоводно като налични в касите на фирмите. В рамките на проверките инспекторите от офиса на НАП в Смолян  установиха липсата на над 17 млн. лв. в касите на 15 фирми.

Проверките на приходната агенция продължават, като при тях наличните в касите средства се преброяват, описват се всички купюри и се сравняват с посочените в счетоводството.

Фиктивната касова наличност най-често се получава, когато собствениците на юридически лица извършват за сметка на компаниите разходи за лични цели –  например скъпи покупки, луксозни почивки и други подобни, за които обаче липсват счетоводни документи, или системно теглят от банковите сметки суми, които не се изразходват за дейността.

Счетоводителите отчитат тези пари като фиктивна касова наличност, но при проверка от страна на НАП парите не могат да бъдат представени. Законът дава възможност на юридическите лица да разпределят дивидент към физическите лица – собственици, като заплатят дължимия за това 5% данък, припомнят от приходната агенция.

Друг видим ефект от контролната кампания на НАП е, че все повече счетоводни кантори отказват да правят неправилни счетоводни операции, свързани с касова наличност.

Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура