НСИ: Призоваваме хората да се преброят електронно

01 Sep, 2021

Електронното преброяване на населението и жилищния фонд стартира на 7 септември. Всеки български гражданин ще има възможност да се самопреброи онлайн, напомня Националният статистически институт.

С една регистрация ще може да се преброи цялото домакинство. Системата дава възможност  възрастни роднини и от разстояние.

Електронното преброяване е най-безопасно и ние призоваваме българските граждани да се преброят електронно. Попълването на преброителната карта няма да трае повече от 20 минути, подчерта в интервю пред вестник „24 часа“ председателят на НСИ Сергей Цветарски.

От 18 септември до 3 октомври е планиран вторият етап от процеса – преброяването с преброители. Те ще преброят жилищата и сградите, както и домакинствата, които не са се възползвали от възможността за електронно преброяване. Министерството на здравеопазването изготви специален протокол за процеса.

Първите предварителни данни от преброяването ще излязат до края на годината. Те ще съдържат броя на населението и разпределението му по някои основни показатели. Окончателните данни ще излязат през втората половина на 2022 година.

Преброителната карта съдържа въпроси както за сградите и жилищата, материалната осигуреност на домакинствата, така и въпроси за образованието и семейното положение, здравословното състояние, етническата принадлежност и майчиния език на конкретните лица.

Преброяването е единственият източник за част от тази информация. Такива данни няма никъде другаде. Ако все пак някой има основателна причина да не отговори на тези въпроси, има възможност да се отговори и с „Не желая да отговоря“, но ние призоваваме хората да отговорят. Те могат да бъдат сигурни, че тайната им ще бъде запазена, обясни Сергей Цветарски.

Информацията, която лицата попълват в преброителната карта, е индивидуална и е защитена със специален закон. Тя не може да бъде публикувана и дори не може да бъде използвана за доказателство пред съда.

 

Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура