България се готви да приеме еврото от 2024 година

07 Mar, 2021

България планира да приема еврото за своя валута на 1 януари 2024 година. Това стана ясно от проект на Постановление на Министерски съвет за създаване на Координационен съвет за подготовка на България за членство в еврозоната, публикуван на сайта на Министерство на финансите.

До 30 юни 2021 г. трябва да бъде разработен проект на Национален план за въвеждане на еврото в България, а индикативната дата за членство във валутния сюъз е 1 януари 2024 г.

Координационният съвет ще се ръководи от министъра на финансите, а съпредседател ще бъде управителят на Българска народна банка (БНБ). В съвета влизат и заместник-министри, председателят на ДАНС, както и член на политическия кабинет на министър-председателя.

Планирано е Съветът да се консултира с Консултативния съвет по финансова стабилност във връзка с дейностите по подготовка за приемане на еврото, насочени към усъвършенстване и повишаване на ефективността на надзора върху участниците на финансовите пазари.

Предложеният проект планира също председателите на работните групи, които експертно подпомагат съвета, да станат негови членове, като така получат глас при вземането на решения. Също така от дейността на отделните работни групи може да се добие представа какво ще включва Националният план за въвеждане на еврото.

Работна група „Макроикономически анализи и публични финанси“ ще прави анализ на степента на номинална и реална конвергенция на икономиката на страната ни, ще изготви предложения за мерки и политика, които да доведат до максимални ползи от въвеждането на еврото, при минимални разходи и ще координира и отговаря за подготовката в областта на публичните финанси – статистика, счетоводство, плащания в евро от/към бюджетни организации.

Работна група „Публична администрация“ отговаря за подготовката на администрацията за работа с еврото чрез изготвяне на насоки/обучения за безпроблемна замяна на лева с евро; за адаптиране на информационните системи, използвани на национално и общинско ниво, към новата валута.

Работна група „Небанков финансов сектор“ отговаря за превалутирането на финансовите инструменти от лев в евро, адаптиране на системите за клиъринг и сетълмент на ценни книжа към еврото, реорганизация на счетоводните системи, финансовата статистика, документацията на небанковия финансов сектор за работа с еврото.

Работна група „Пари, платежна инфраструктура и кредитни институции“ и подгрупа „Пари (банкноти и монети)“ отговаря за дизайна на българските евро монети; адаптирането на софтуера на банкоматите за работа с евро, предоставяне на евро на финансовите институции и изтеглянето на българските левове от обращение.

Подгрупа „Кредитни и други финансови институции“ отговаря за дейности, свързани с предварителния анализ на изискванията и координацията на подготовката на поднадзорните лица в управление „Банков надзор“, в това число реорганизацията на счетоводните системи, финансовата статистика, документацията за работа с еврото.

Подгрупа „Платежни системи и платежни институции“ отговаря за адаптирането на платежните и счетоводни системи за работа с еврото и за предварителния анализ на изискванията и координацията на подготовката на поднадзорните лица и дейности в управление „Банково“.

Работна група „Нефинансов сектор“ отговаря за успешното въвеждане на еврото в дейността на нефинансовите предприятия чрез изготвянето на насоки за: коректно преизчисляване на цените от лева в евро, за данъчно и счетоводно отчитане в периода, в който и двете валути ще бъдат официално разплащателно средство; за адаптиране на счетоводната, логистичната, стоковата и други системи за работа с еврото.

Работна група „Защита на потребителите“ отговаря за изготвянето и прилагането на мерки за защита на потребителите, включително и на потребителите на финансови продукти и услуги, в процеса на въвеждане на еврото.Тя ще наблюдава преизчисляването на цените от лева в евро с оглед преодоляване порочната практика на търговците да закръгляват цените нагоре и ще инициира кампания за „честно въвеждане на еврото“.

Работна група „Комуникации“ ще се грижи за повишаване на обществената информираност по въпросите, свързани с единната европейска валута чрез разработването и прилагането на специална Комуникационна стратегия за еврото. Тя ще организира информационни кампании, проучвания на обществената подкрепа за еврото, както и ще изготви информационни материали за различни целеви групи (ученици, пенсионери, домакинства, хора със специални нужди, етнически малцинства). Тази работна група ще поддържа специален информационен сайт за еврото.

Припомняме, че България влезе в чакалнята на еврозоната през юли 2020 година.

Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура