Рязко се влошава състоянието на иглолистната гора в Смолянско

06 Apr, 2018

С девет пъти са се увеличили принудителните и санитарни сечи в Смолянско през последните седем години,  заради огромния обем повалена дървесина. Това става ясно от данните на Регионалната дирекция по горите в Смолян. Дърводобивът на суха и паднала дървесина през 2017 г. е достигнала 306 хил. куб. метра, което е 51 % от общия добив, докато през 2010 г. принудителните и санитарни сечи са били едва 7 % от общия обем. И през тази година най-засегнатите от бедствията горски стопанства с приоритет ще добиват повредена дървесина, прибавяйки и щетите от ураганния вятър през януари.

Най-значимият проблем на територията на РДГ- Смолян е влошеното здравословно състояние на иглолистните гори, вследствие на настъпили през последните години екстремни природни въздействия, посочват от Дирекцията. Горските експерти обобщават като екстремни фактори сушата през 2012-13 г., тежкия снеговалеж през март 2015 г, последвалите през 2016 и 2017 г. нападения от корояди върху значителни горски площи и ураганния вятър през януари 2018 г. Петната със съхнещи иглолистни насаждения в горите в Смолянско се разрастват невиждано бързо, като понякога се разширяват с метър на ден, а щетите от скорошния ураган се определят на 113 хил. кубика повалена дървесина в държавни и частни гори в областта.

От страна на РДГ е създадена организация, така че разрешенията и документацията за санитарни и принудителни сечи да бъдат съгласувани и издавани максимално бързо. Забавянето на сечи в засегнати гори се дължи главно на липсата на транспортен достъп до част от масивите, както и поради липсата на квалифицирана работна ръка и съвременна дърводобивна техника, отчитат от РДГ.

Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура