Удвоили са се площите със съхнещи гори в Смолян

01 Aug, 2016

DSCN5439Площите със съхнещи горски насаждения в страната са се увеличили двойно за една година. Това посочи заместник-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов на проведената днес в Смолян дискусия по проблема с разпространението на дървесен корояд и съхненето на засегнатите гори,съобщи bta.bg .  На срещата в Областна администрация участваха заместник- министър Георги Костов, директорът на ГД ПБЗН гл. комисар Николай Николов, областният управител Недялко Славов, народният представител Дора Янкова, представители на Горските стопанства и институции от областта. Над 28 000 хектара са достигнали през тази година площите със съхнещи гори в резултат от нападение от корояд, а около половината от тези територии са под управлението на Южноцентралното държавно предприятие в Смолян.

Заместник-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов заяви, че са необходими съвместни усилия на институции и на местното население за справяне с проблема с корояда по иглолистните култури . По време на дискусията той припомни,  че основната част от иглолистните борови насаждения в страната са създадени през втората половина на миналия век с цел да се намали ерозията и да се подобри водоохранната функция на горите. Голям процент от тези насаждения са създадени именно тук, в сърцето на Родопите, и днешното здравословно състояние на тези култури, буди голяма тревога. Те са извън своя естествен ареал и по тази причина са податливи на нападение от вредители и последващо съхнене, както и на влияние на различни абиотични фактори, като снеголоми и силни дъждове. Поразената дървесна растителност създава висока опасност от пожари, беше подчертано по време на дискусията.

Изготвен е план за спешните мерки, които трябва да се вземат на територията на областите Смолян и Кърджали, където има най-много борови насаждения, информира директорът на ЮЦДП инж. Ботьо Арабаджиев. 80% от повалената от снеголома през март 2015г. дървесина в държавните гори е извлечена, като към момента са отложени редовните сечи и с предимство се извършва почистване и извличане на останалата паднала дървесина. Зам.-министър Георги Костов информира, че през тази година се намалява цената за местното население за добитата увредена дървесина за огрев от 3 на 1 лв. за кубически метър спрямо миналата година.DSCN5435

Определени са критериите за наблюдение на горските площи, поразени от корояд, и са класифицирани няколко вида територии според степента на поражения. Създадена е организация чрез Регионалните дирекции по горите да се изготвят предписания на собствениците на частни и общински имоти, където има налична пострадала дървесина за необходимите мерки. В случай, че собствениците сами не могат да извършат необходимите действия, могат да сключат договор с ЮЦДП, което да извърши необходимите лесозащитни мероприятия и действия по прочистване на горите им вместо тях. Срокът за съгласуване за изваждане на каламитетната  /повредената/ дървесина, който досега отнемаше повече от 2-3 седмици,  понякога и месец, е съкратен максимум 7 дни.  Изготвени са инструкции до РДГ, териториалните поделения на държавните предприятия, Асоциациите „Общински гори” и „Горовладелец”.

Областният управител Недялко Славов изрази готовност за активност на местно равнище по изпълнението на набелязаните мерки по Програмата. „Аз не крия притеснението си от това, което се случва в горите, но считам, че мерките, които се прилагат са навременни и от всички нас зависи дали те ще сработят и ще дадат необходимия резултат. В тази връзка изразявам своята категорична подкрепа и готовност за активно участие и координиране на мерките на местно ниво.” , заяви Славов, като призова медиите за съдействие при разпространение на информацията, за да бъде направена съпричастна обществеността към тези усилия.

Главен Комисар Николай Николов, директор на ГД ПБЗН към МВР, който също присъства на дискусията, подчерта, че приветства усилията за съвместно решаване на проблема с корояда, който създава висока  опасност от пожари. Той акцентира върху необходимостта от създаване и поддържане на горска пътна мрежа и необходимостта от поддържане на  широки просеки в горите, които да създават сигурна преграда пред пожарите. Комисар Николов посочи примера на страните от Средиземноморието, където поради високите температури често възникват горски пожари на големи територии.

 

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура