Рекорден брой белоглави лешояди в Родопите

18 May, 2022

Тaзи прoлeт в бългaрcкaтa чacт нa Изтoчнитe Рoдoпи ce излюпихa 76 бeлoглaви лeшoядчeтa.

Тoвa уcтaнoви eкип нa Бългaрcкo дружecтвo зa зaщитa нa птицитe (БДЗП) пo врeмe нa мoнитoрингa нa гнeздoвитe кoлoнии нa видa в Изтoчнитe Рoдoпи, който ежегодно oтчитa гнeздoвия уcпeх.

За сравнение едва няколко години по-рано, през 2016 г. са излюпени 51 малки

.Този резултат показва запазване на положителната тенденция в числеността на популацията в Източни Родопи през последното десетилетие, информира Фондация По-диви Родопи.

По време на редовния мониторинг са регистрирани общо 111 заети територии. Броят на пристъпилите към гнездене двойки е рекорден спрямо предишните години в Родопите – 101. За сравнение през 2021 г. тяхния брой е бил 88. Екипът на Дружеството регистрира и още 4 двойки, които мътят в резултат на повторно загнездване.

„Интересен факт по време на наблюденията бе че немалко двойки са пристъпили повторно към мътене“, коментира Добромир Добрев от БДЗП. Експертите  отдават това на ранното замътване на белоглавите лешояди в Родопите през тази година (краят на декември 2021 г и началото на януари 2022) и на рязкото и дълготрайно застудяване през месец март.

В рамките на мониторинговата схема бяха установени и гнездата на част от общо над 40-те маркирани белоглави лешояди, част от които носят и GPS предаватели. Четири от тези лешояда успешно са излюпили своите малки, докато едната птица с GPS предавател не успя да отгледа потомство.

Малките лешоядчета се излюпват в края на март и началото на април. Близо четири месеца родителите оказват непрестанни грижи за новото поколение. Толкова време е необходимо докато потомството порасне достатъчно, за да започне първите летателни опити. В средата на лятото малките лешоядчета вече съвсем не са толкова малки.

Въпреки че са едва на няколко месеца, те са напълно развити и тежат колкото възрастните им родители – около 7 кг., а понякога и повече.

През предстоящите месеци предстои посещение в гнездовите територии за да се установи броят на успешно излетелите малки и да се отчетат гнездовия успех и продуктивността на популацията в българската част на Източни Родопи.

Дейностите по мониторинг, изследване и опазване на белоглавия и черния лешояд в Родопите се изпълняват с финансовата подкрепа на Фондация „По-диви Родопи“ и Rewilding Europe. Екипът на БДЗП изказва благодарност и на ДУ „Студен кладенец“ за оказаната логистична подкрепа при мониторинга на вида в ЗЗ „Студен кладенец“.

Броят на белоглавите лешояди продължава да расте

Броят на белоглавите лешояди по долината на река Арда продължава да расте. 245 лешояда от различни възрасти бяха преброени в Източните Родопи по време на традиционния мониторинг на нощувките на белоглавите лешояди на Балканите през изминалите почивни дни.

В гръцката част на планината са регистрирани 60 птици – така за Родопите стават общо 305 птици.

Това е най-големият брой лешояди, които са установени да нощуват в Източни Родопи до този момент от 2005 г. насам, когато започва тази схема за наблюдение на вида.

За сравнение, миналата година бяха регистрирани 147 лешояда, заради лоши метеорологични условия, което в крайна сметка доведе и до по-ниската численост на установените птици. Преброяването традиционно се провежда в началото на зимата, когато започва размножителният период на лешоядите.

Целта е да се определи числеността на популацията на белоглавите лешояди на Балканите, тяхната възрастова структура, предгнездовото разпространение и да се идентифицират потенциални заплахи в местата за гнездене и почивка.

В България ежегодният мониторинг обхваща и местата за реинтродукция на белоглави лешояди, където ФПС „Зелени Балкани“„Фонд за дивата флора и фауна“ и Дружеството за защита на хищните птици работят за връщането на вида.

В преброяването в Родопите участваха 18 експерти и доброволци на Българското дружество за защита на птиците и Фондация„По-диви Родопи“ oт българската страна, и 14 души от гръцката страна на Родопите.

Заради усложнената обстановка се наложи ограничение на преброителите до един или двама души на точка за преброяване.

Сред другите наблюдавани интересни видове са сокол скитник, скален орел, морски орел, северен мишелов, скалолазка.

Традиционното преброяване на нощувките на белоглавите лешояди на Балканския полуостров се провежда от 2005 г. и това е шестнадесетото поред преброяване. Организатор и координатор е БДЗП в партньорството с природозащитни организации от България, Гърция, Сърбия и Северна Македония.

Преброяването в Източни Родопи се извършва в рамките на LIFE проект “Oпазване на черните и белоглавите лешояди в Родопитe” (LIFE14 NAT/NL/000901), изготвен от Rewilding Europe в партньорство с фондация По-диви Родопи и Българското дружество за защита на птиците от българска страна.

 

  • Снимки: Богдан Боев и Фондация По-диви Родопи
Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура