Марин Захариев: Драстично намаля използването на пясък през зимата
След драстичното намаляване на използване на пясък през зимата по улиците, подмяната на горивната база – нови климатици вместо старите печеки, Община Смолян продължава да работи приоритетно за по-чист атмосферен въздух и по-добър микроклимат за жителите и гостите си.
Това стана ясно от думите на заместник-кметът на Смолян Марин Захариев.
Следващият мащабен общински проект за намаляване на запрашаването и финните прахови частици в град Смолян е чрез изграждане на над 70 “кални петна’, озелняване на покриви и площи и изграждане на поливна система на 25 обекта.
Зелените имоти включват площи в детски градини и училища, междублокови пространства, градинки, паркове и територии в централната градска част.
Предвиждат се подготовка на терените, засаждане на подходящи растителни видове, укрепване на съществуваща дървесна растителност и затревяване на площите.
Планира се оформяне на устойчиви пространства с увредени и/или нарушени тревни площи чрез озеленяване, полагане на перфоплочи и бордюри, както и поставяне на ограничители и антипаркинг елементи, които да предотвратят увреждане на новоизградените или възстановените зелени площи.
На част от терените ще бъдат изградени поливни системи, включително интелигентна система за управление и наблюдение на поливането, което ще осигури ефективна поддръжка и дългосрочна устойчивост на зелената инфраструктура.
Целта е да бъдат облагородени с подходящи храсти и дървета т. нар. “кални петна” там, където паркират автомобилите между блоковете, както и поставяне на перфоплочи на места.
Цел на проекта е подобряване качеството на атмосферния въздух в община Смолян чрез намаляване на наднормените нива на фини прахови частици (ФПЧ10), причинени от вторично разпрашаване, и увеличаване на зелените площи.
Стойността на екологичния проект е близо 1,4 милиона евро. Финалният срок за изпълнение е до края на 2029 година.
По думите на Марин Захариев дейностите по проекта се очаква да стартират до края на лятото или през есента, ако няма забавяне на обществените поръчки.
Така Община Смолян ще се сдобие със зелен покрив до Северния вход на административната сграда с цел приятна обстановка и по-екологичен вид на общинската сграда.
Смолянчани споделят, че са много доволни от смяната на старите печки на дърва с нови еко климатици и уреди на пелети и това е най-добрият проект на Община Смолян.
По този повод Общинската управа обяви нов прием на заявление за подмяна на печките с климатици до 30 септември тази година.






























