Община Смолян: Орфеевият фестивал напълни сърцата ни и оставаме в очакване на следващия
Изминалата седмица, по време на „Орфеев фестивал 2026“, Смолян се изпълни с красота, вдъхновение и онази неповторима енергия, която само планината и изкуството могат да сътворят заедно, споделиха от Община Смолян.
Орфеевият фестивал за пореден път доказа, че музиката е най-прекият път между човешките сърца.
Община Смолян изказва искрена благодарност към всички, които вложиха частица от душата си, за да се случи това чудо:
На културните институции в града – Художествена галерия, Регионална библиотека „Николай Вранчев“ и Регионален исторически музей „Стою Шишков“, които с много труд и енергия организираха своите ателиета, игри, конкурси, викторини за децата на Смолян и гостите на града.
На невероятните изпълнители – Михаела Маринова, Роби и Молец, Държавна опера Стара Загора, Валя Балканска и Петър Янев, Берковската духова музика, Фолклорен ансамбъл „Родопа“, Духов оркестър – Смолян, Дестини квартет и Квартет Белканто. Вие бяхте сърцето на този фестивал.
Със своя талант, отдаденост и огън вие не просто излязохте на сцената – вие създадохте светове. Благодарим ви за неповторимото настроение, за емоционалните вечери и за това, че ни накарахте да пеем и танцуваме заедно с вас.
На екипа зад кулисите – озвучители и осветители, които остават в сянка, но без които магията е невъзможна. Благодарение на вашия професионализъм имахме перфектен звук и кристална картина. Вие облякохте таланта на артистите в светлина и го изпратихте до нас без нито един изкривен тон.
На водеща – Ирина Кехайова. Със своето обаяние, топла дума и професионализъм, тя не просто анонсираше участниците, а плетеше нишката, която свързваше сцената с публиката. Благодарим ти за настроението и за това, че удържаше емоцията на точното равнище.
И накрая, но на първо място по значение Община Смолян благодари на нашата прекрасна публика.
Скъпи хора, вие бяхте най-красивата част от този фестивал. Фестивалът не е просто сцена и микрофони – фестивалът сте вие. Благодарим за вашето присъствие на площада и в залата, за бурните аплодисменти, за радостта и неповторимата атмосфера. Със своята обич и присъствие вие дадохте смисъл на всеки един детайл, посочиха от общината.
„Музиката свършва там, където започва тишината, но споменът за нея остава завинаги. Орфеевият фестивал напълни сърцата ни и оставаме в очакване на следващия”, заявиха от Смолянска община.
Орфеевият фестивал е част от проект № BG16FFPR003-2.002-0009 „Развитие на област Смолян чрез инвестиции в устойчив туризъм, създаване на нови атракции и опазване на културно-историческото наследство на териториите на общините Смолян, Чепеларе, Баните и Златоград и подобряване на транспортната свързаност“, ДБФП № от ИСУН – BG16FFPR003-2.006-0091-С01 от 15.10.2025 г. , финансиран по Програма „Развитие на регионите” 2021-2027.






























