ЮЦДП: Започна усвояването на повредената дървесина след зимата в Родопите
В резултат на снеговалежите и силните ветрове през изминалата зима, бяха нанесени значителни щети върху горските масиви на територията на ДГС „Родопи”, ДЛС „Борово” и ДЛС „Извора”, съобщи ЮЦДП-Смолян.
Наблюдават се множество случаи на пречупени клони, върхове и цели дървета (снеголом), както и на малки групи дървета върху различни по големина площи.
Като истински стопани на гората, служителите на трите стопанства предприеха своевременни действия за справяне със ситуацията, като започнаха организирано усвояване на повредената дървесина.
Тези дейности са от ключово значение за опазването на здравето на горските екосистеми. Навременното извозване на повалената дървесина е важно по няколко причини.
От една страна, тя създава благоприятна среда за развитие на вредители като корояди, които могат да засегнат и здравите дървета.
От друга – сухата и пречупена дървесина увеличава риска от възникване на горски пожари през летния сезон.
Освен това, продължителното ѝ престояване в гората води до влошаване на качествата ѝ и намаляване на нейната икономическа стойност.
Не на последно място, повалените дървета затрудняват достъпа и проходимостта в горските територии.
Преди започване на същинските дейности, специалисти по лесовъдство извършиха обход и подробна инвентаризация на засегнатите площи при стриктно спазване на нормативната уредба.
Повредената дървесина бе маркирана, а необходимата документация за издаване на съответните позволителни за сеч бе съгласувана с контролните органи (РДГ и РИОСВ).
За осигуряване на достъп до труднодостъпните терени се извършват и ремонтни дейности по горската пътна мрежа, със собствена техника.
Добивът на дървесина се осъществява от работници към стопанствата, както със специализирана техника, така и ръчно ( с моторни триони), при спазване на всички изисквания за опазване на околната среда и недопускане на увреждане на подлеса и оставащия здрав дървостой.
Съществен етап от дейностите е и почистването на сечищата, при което се отстраняват остатъците от клони и корони. Това допълнително намалява риска от пожари и разпространение на болести в горите.
Снимки: ЮЦДП-Смолян






























