Може ли в Родопите да продават имоти за 1 евро, за да спре обезлюдяването?

05 Mar, 2026

Един от най-големите проблеми в област Смолян и Родопите е демографския срив, обезлюдяването и постоянната миграция на млади и талантливи хора към големите градове като София и Пловдив, както и в посока към бляскавите западни държави като Великобритания, Германия, Франция, Белгия, Швейцария, САЩ и други.

Стряскащата статистика показва, че само за около 20 години населението в Смолянска област се е стопило почти наполовина, а тревожната тенденция тепърва набира все повече сила!

Редица места в Европа станаха известни с програмата за продаване на къщи и имоти само за 1 евро с цел привличане на жители и ефективно справяне с демографската криза.

Италия, Гърция и Испания са отлични примери за това как изоставени имоти и населени места могат да бъдат отново населени, реновирани и да се превърнат в привлекателни туристически дестинации.

Държавни и общински имоти и терени в Смолян и Родопите могат да бъдат продавани на символичната цена от 1 евро, но с условия за допълнителни инвестиции в ремонт на сградата или стартиране на бизнес и разкриване на определен брой работни места с дългосрочни намерения.

Целта е съживяване на общностите и запазване на изчезващите села, квартали и населени места в приказно красивата Родопа планина.

Такива програми със сигурност биха се радвали на сериозен интерес както от местните жители, за да останат да живеят в Смолянския край, така и от завръщащи се родопчани от големите градове, а дори и от чужденци от целия свят…

(Снимките са илюстративни)

 

 

 

 

 

 

 

 

Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура

Автобусни разписания: