Чепеларе и Пампорово: Примерът за успешно развитие нa целогодишен туризъм
По време на Национална научна конференция за климатолечение, която се проведе в Пампорово, Община Чепеларе представи интересни инициативи, свързани с развитието на устойчив туризъм.
Те включват създаване на двуезичен информационен бюлетин, който ще излиза на тримесечие и ще представя туристическите възможности в района, развитие на събития като „Фермер за един ден“, „Фестивал на шипката“ и различни екообучения, насърчаване на кулинарния туризъм и местната гастрономия, както и засилване на връзките с Китай, използвайки примера на родопското село Момчиловци и интереса към местното кисело мляко като символ на здраве и дълголетие.
Това съответства на усилията на „Пампорово“ АД през последните години за диверсификация на туристическия продукт и активна работа за развитие на целогодишен туризъм, включително здравен, спортен и конферентен туризъм.
Нарастващият дял на посещенията извън зимния сезон показва реален интерес към алтернативни форми на отдих и е силен аргумент в полза на развиващия се сектор на здравния и климатолечебен туризъм в региона.
Така Пампорово и Чепеларе затвърждават ролята си на предпочиатана дестинация в областта на климатолечението и здравния туризъм.
„Чепеларе се развива доста положително като туристическа дестинация. Фактите говорят за прираст, повишаване на стандарта и на самочувствието, както и на капацитета. Всичко, което правим е, за да повдигнем жизнения стандарт на нашите жители”, подчерта кметът Боран Хаджиев.
В рамките на Втората национална конференция „Ролята на климатолечебните курорти за здравето – примерът Пампорово“, Пампорово АД подписа ключови меморандуми за сътрудничество с Националната спортна академия „Васил Левски“ (НСА) и Община Чепеларе.
Изпълнителният директор на Пампорово АД Стефан Присадов изрази удовлетворение от партньорството с НСА и община Чепеларе, подчертавайки важността на стратегическите съюзи за постигане на устойчив икономически растеж и насърчаване на здравословния начин на живот чрез туризма.
Споразуменията очертават дългосрочна рамка за съвместна работа в областта на здравния туризъм, климатолечението и насърчаването на активния начин на живот.
Чепеларе е всичко, което аз и Министерството бихме искали да виждаме от една община. Тук местната власт, заедно с държавната, успяват да създадат изключителни условия за туризъм. Чистота, подреденост и гостоприемство – без тях няма туризъм, заяви министърът на туризма Мирослав Боршош.
Заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева също подчерта стратегическото значение на региона и отбеляза, че Пампорово и Чепеларе имат всички предпоставки да се превърнат в водеща дестинация за здравен и рехабилитационен туризъм на Балканите. Южното изложение, надморската височина от над 1600 м, чистият въздух и над 240 слънчеви дни в годината създават отлична естествена среда за възстановяване, според нея.
“Пампорово се стреми да се превърне в целогодишна туристическа дестинация, каза София Цанкова, председател на съвета на директорите на “Пампорово” АД.
Акцентът ще бъде поставен върху грижата за здравето на хората, профилактиката и терапията чрез климатолечение.
„Нашият град, с олимпийски традиции в зимните спортове, вече е предпочитана дестинация и за летен туризъм. Това е така, защото планината ни предлага не само спиращи дъха гледки, но и истински дарове за тялото и духа – чист въздух, прохлада в горещите летни дни, лечебни билки, тишина, спокойствие и вкусна храна.
Разходките сред природата, спортът на открито и климатолечението са безценни за здравето и създават усещане за хармония и нова енергия, посочи кметът на Чепеларе.
„Районът на курортен комплекс Пампорово и Чепеларе е наречен “Зеленото сърце на България” и заслужава особено внимание, заради своето южно изложение, многобройните слънчеви дни и кристално чистия въздух. Всичко това създава едни уникални климатични условия.
Община Чепеларе и Пампорово са пример за това как планинският туризъм може да бъде съчетан с традиции, култура и здравеопазване. Събития, като тази конференцията, показват богатия потенциал на региона и допринасят за устойчивото развитие на туризма в България“, сподели заместник-областият управител Адриан Петров.
