Музеят в Смолян показва изложбата „От Родопите до Алпите“ за Втората световна война
В РИМ „Стою Шишков“ – Смолян ще е експонирана фотодокументалната изложба „От Родопите до Алпите“, посветена на 80-годишнината от края на Втората световна война.
Втората световна война е най-кръвопролитната и жестока война в историята на човечеството, нямаща равна на себе си по мащаби и ожесточеност. Продължила шест години, от 1939 г. до 1945 г., тя въвлича 61 държави. Бойните действия се водят на три континента – Европа, Азия и Африка, и три океана – Атлантическия, Тихия и Северния ледовит. В нея загиват близо 57 милиона души.
Войната променя политическата карта на света. Германия е разделена. В Централна и Източна Европа се установяват нови комунистически режими. Оформят се две противоположни идеологически системи, които разделят Европа и света за близо 50 десетилетия.
Автори на изложбата са Цвета Колева и Катя Сулинаджиева.
Целта на изложбата е да възкреси паметта за родопчани сражавали се геройски по фронтовете на войната от септември 1944 г. до май 1945 г.
Тя е кратка хроника на войната, проследяваща причините и последиците от шестгодишната драма, наречена Втора световна война; годините на т.н. „странна война“ и светкавичното прегазване на Европа от войските на Вермахта от септември 1939 г. до юни 1945 г.;Отечествената война на съветския народ и победния път на Съветската армия до Берлин – 21 юни 1941 – 9 май 1945 г.
Хронологически е проследено включването на България във военния конфликт. Акцентирано е върху участието на Българската народна армия и родопчани по бойните полета на заключителната фаза на войната. В редовете на Българската армия храбро се сражават 3042 родопчани. Голяма част от тях са мобилизирани, други заминават на фронта като доброволци.
През Първата фаза, в Югославия, те воюват предимно в редовете на Втора пехотна дивизия в състава на 21-ви, 19-и и 27-и полк. Сражават се при Крива паланка, Страцин, Стражин, Куманово, Скопие и вземат участие в Нишката операция.
Родопчани допринасят за успешното изпълнение на задачата – пресичане пътя за отстъпление на германските части, намиращи се в Гърция и Егейските острови.
Във Втората фаза на войната родопчани воюват в състава на Първа българска армия до окончателното разгромяване на фашистка Германия. От декември 1944 г. и началото на 1945 г. те преминават пътищата от Родината до австрийските Алпи.
Сражават се в редовете на 16-а дивизия, (наречена „касапска“ заради многото жертви, дадени в боевете при р. Драва), 10-а Родопска и 8-а Тунджанска пехотни дивизии.
В Дравската отбранителна операция, в пробива и завземането на укрепената линия „Маргит“ при Мурската настъпателна операция, в боевете при Балатонското езеро те бележат един от върховете на българската бойна слава.
