Над 200 образователни специалисти от област Смолян повишават квалификацията си
Над 200 преподаватели и образователни специалисти се включиха в инициативата на сдружение “МОГА” 2023-2-IT02-KA210-SCH-000183852 “Communication skills for the future”, водена от културната асоциация “Асен и Илия Пейкови” и българските училища в Рим и Колеферо, Италия.
Инициативата включваше еднодневни практически семинари, в които бяха представяни, разработени по време на самия проект образователни инструменти и подходи за задържане на вниманието на учениците, повишаване на тяхната мотивация и преодоляване на образователни затруднения.
Фокусът бе върху работа с ученици от така наречените “трудни за достигане” групи, билингви, деца с аутизъм, дислексия, екранна зависимост и други пречки, застрашаващи ги от нисък успех и ранно отпадане от училище.
Включените образователни специалисти останаха доволни от предоставените им инструменти и споделиха, че ще използват голяма част от тях в техните уроци.
На семинарите бяха представени и възможностите, които програма Еразъм+ предлага за повишаване на квалификациите на учителите и как те биха могли да се възползват от тях чрез сдружение “МОГА”.
Местни екоинициативи
Продължават местните екоинициативи на сдружение “МОГА” по проекта “Green schools” 2024-1-CY01-KA210-SCH-000256219, воден от българското училище в Лимасол, Кипър. Те са разработени по време на основната дейност на проекта и някои от тях бяха проведени в рамките на нея, а други малко по-късно поради метеорологичните условия.
Инициативите, проведени до момента включваха засаждане на ягоди и боровинки и облагородяване на пространството в близост до детската площадка в село Проглед, засаждане на млади дръвчета в началото на туристически маршрути, почистване и обезопасяване на екопътека “Старата воденица” и няколко туристически маршрута в близост до нея.
В тях се включиха, както самите участници в проекта от България, Италия и Кипър, така и местни ученици от няколко училища със селскостопански и горски профил.
По проекта в момента се изграждат учебни биоферми към ПГСГСТ- Чепеларе и СУ “Кирил и Методий”- Неделино, а серията от вече планирани екоинициативи ще продължи до края на годината.
