Приоритет за Община Смолян е развитието на целогодишен туризъм
Община Смолян изготви програма за развитие на туризма за 2025 година. Финансовата рамка на програмата е в размер на 185 000 лева.
Целта на Община Смолян е привличане на все повече туристи от България и чужбина и развитието на устойчив, разнообразен и целогодишен туризъм в сърцето на Родопа планина.
Програмата за развитие на туризма, съгласно чл. 11, ал. 2 от ЗТ включва:
- Изграждане и поддържане на инфраструктура, обслужваща туризма на територията на общината, включително местните пътища, до туристически обекти.
- Изграждане и функциониране на туристически информационни центрове и организация на информационното обслужване на туристите.
- Изграждане и поддържане на туристически обекти, които са общинска собственост или за които правото за ползване и управление е предоставено на общината.
- Организиране на събития и мероприятия с местно и национално значение, които допринасят за развитието на туризма.
- Провеждане на проучвания, анализи и прогнози за развитието на туризма в общината.
- Реклама на туристическия продукт на общината, вкл. участие на туристически борси и изложения.
- Взаимодействие и членство на общината в туристически сдружения и в съответната организация за управление на туристическия район.
- Подобряване качеството на услугите, предлагани в общинските туристически обекти.
- Благоустрояване, изграждане и поддържане на инфраструктурата – общинска собственост, в националните курорти, когато на територията на общината има такива.
Община Смолян е център за устойчиво развитие на целогодишен туризъм, предлагащ уникални атракции и разнообразни възможности за активна почивка на гости от страната и чужбина.
Приоритет за Община Смолян е доброто управление за балансирано развитие на туризма.
За целта се осигурява работата на туристическите информационни центрове на територията на община Смолян и организиране на добро информационно обслужване, както и допълващо финансиране за дейности на Туристически информационни центрове на територията на Община Смолян – Смилян, Широка лъка, Момчиловци, Градът и туристически атракции.
Планирани са разходи за ремонтни дейности и поддръжка в турист. информ. центрове и туристически атракции – Момчилова крепост, Крепости Калето – Турлука и др. Поддръжка на Алибеев конак.
Друг важен приоритет е разработване на туристически продукти, маршрути и нови туристически атракции:
Ревизиране на настоящите маркирани екопътеки и екомаршрути и подновяване на маркировката и подмяна на съоръженията по тях при необходимост:
Маркиране на екопътеки (реновиране на маршрути за скално катерене по предложение на КА “Христо Христов)
Реновиране на съществуващи беседки по маршрути (2 бр. беседки до м. Белият камъки и над с.Пещера по предложение на ТД “Карлък” и подновяване на беседка до пещера Надарска по предложение на ТД “Крепостта Могилица”).
Подновяване на табели и маркировка (Изработване на туристически табели и плакати за Горното поречие на река Арда по предложение на Кметство Могилица).
Маркиране и поддръжка на велосипедни и пешеходни маршрути с дължина 100 км. Изграждане на информационна система на туристическата мрежа на Община Смолян съвместима със сайта visitsmolyan.com. Изработване на карта на хартиен носител. (Предложение на сдружение “Водачите на Родопа”).
Приоритет: Маркетинг и промоция на туристическия продукт:
Рекламни публикации в специализирани туристически издания (печатни и електронни): Поддръжка на новия туристически сайт www.visitsmolyan.bg
Участие на община Смолян в регионални, национални и международни туристически изложения.
Издаване на нови рекламно – информационни материали и информационни табели и др.
Заплащане на годишен хостинг за разработени по проекти интернет сайтове: www.thrabyzhe.com и www.momchilovakrepost.bg. www.visitsmolyan.bg
Приоритет: Развитие на алтернативни форми на туризъм: културно-познавателен, екологичен, селски, приключенски, ловен, риболовен и конгресен туризъм.
Подкрепа за събития, популяризиращи местния бит, традиции и биоразнообразие.
Покрепа за спортен фестивал “Смолян 360” (осигуряване на система за времеизмерване, специализиран медицински екип и стартови пакети).
Фонд за малки проекти на населените места – фонд “Агора”.
Членски внос – РТА Родопи, Организация за управление на Туристически район “Родопи” и др.
