Трябва ли Смолян да има ледена пързалка?

06 Jan, 2020

Все повече хора търсят забавни и разнообразни начини за прекарване на свободното си време. Зимните спортове са изключително популярни у нас поради наличните природни ресурси за развитието на този тип туризъм.

Ледените пързалки са много приятно място за развлечение, особено за децата. Фигурно пързаляне и хокей са само част от спортовете, които могат да се практикуват на кънки.

Интересен факт е, че дори градче като Вършец в Северна България си има ледена пързалка, но Смолян – перлата на Родопите няма. Още преди години община Смолян имаше идея за изграждане на ледена пързалка, но такава все още няма в областния град. Подобна ледена атракция би се вписала прекрасно в Смолян.

По този повод решихме да разгледаме метода на конструиране на ледените пързалки. Как всъщност работят те и какви технологични ресурси са необходими за изграждането и поддръжката им?

Задължителното минимално условие за изграждането на ледена пързалка е подходящата основа. При изграждането на постоянна ледена пързалка на закрито е необходимо да се планира натоварването на съоръжението върху конструкцията на сградата, в която то се помещава. Друг съществен фактор е съхранението на всички поддържащи системи.

Процесът по изграждане на ледените пързалки започва поставянето на необходимите тръби. Монтирането на проводната система може да се направи в пясъчна (най-често при външни ледени пързалки) или в бетонна основа, като под внимание се взимат и необходимите хидроизолационни слоеве. Тази фаза от изграждането е ключова поради съществената роля на тръбите в целия технологичен процес.

Следващата фаза на изграждане се състои в изпълването на тръбите с антифризна течност. В инсталационния пакет циркулира гликол, който служи за замразяването на водата и запазването на целостта на ледената пързалка след реализиране на проекта. Течността се изстудява благодарение на огромни охладителни машини. Те имат различен капацитет в зависимост от размера на ледената пързалка, като могат да бъдат охладители с въздушно или охладители с водно охлаждане. Първите обикновено се предпочитат за малки или средни инсталации, особено в случаите, когато водата е недостатъчна.

След постигане на желаната температура на циркулационната течност площта, върху която са поставени тръбите и която в последствие ще се превърне в основата ледена повърхност, се залива с вода. След последващо допълнително охлаждане на гликола в тръбите водата започва да замръзва и се образува тънък леден слой. Поради опасността от напукване на леда, крайната дебелина на леда се постига с многократно повтаряне на процеса от заливане на вече съществуващия лед с вода и повторното охлаждане. Процесът завършва с заглаждане на повърхността и финишна обработка на леда.

Ледените пързалки осигуряват условия за практикуване на зимни спортове в градска среда. В последните години посещаемостта на тези съоръжения нараства многократно. Все по-често хората в големите градове избират да прекарват свободното си време през зимните месеци именно в каране на кънки. Възможността за ситуиране на преместваеми ледени пързалки в паркова среда създава предпоставки за повишаване на ежедневната активност на хората в близост до домове, училища, детски градини и работни места.

Време е и Смолян да се сдобие с такова ледено бижу.

 

Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура