ЕП предлага премахване на лятното часово време

08 Feb, 2018

Евродепутатите гласуваха резолюция, с която призовават Европейската комисия да оцени цялостното влияние на действащата в момента смяна между лятно и зимно часово време. Ако анализът покаже, че е необходимо, смяната ще бъде премахната с промяна на съответната евродиректива. Решението бе прието с 384 гласа “за”, 153 “против”, а 12 се въздържаха. Документът е изготвен в отговор на инициативи и петиции на граждани, загрижени за последиците за здравето от местенето на часовниковата стрелка два пъти в годината.

Смяната, която правим през пролетта и есента в страните от ЕС се управлява от директива на ЕП и Съвета. Според нея във всяка държава-членка периодът на лятното часово време започва в 1.00 часа по Гринуич в последната неделя от март и завършва в 1.00 часа по Гринуич в последната неделя от октомври. Нормативният акт предвижда още да се поддържа единен часови режим дори и ако смяната на времето се премахне.

При навлизането в лятно часово време часовниците се преместват напред с един час. Това прави следобедите с дневна светлина по-дълги през летните месеци. По време на изслушване в Европарламента експерти изтъкнаха обаче, че икономиите на енергия са сравнително малки. В същото време смущаването на дневния режим може да предизвика здравословни проблеми.

Има страни, които не сменят времето. Такива са, например, Русия, Китай, Индия. Държави от южното полукълбо пък прилагат лятното часово време през тяхното астрономическо лято, което съвпада със зимата в Европа.

Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление чрез увеличаване на използването на дневна светлина.

При нея официално прилаганото време се измества обикновено с 1 час по-напред от астрономическото време, като остава така за пролетните и летните месеци. С това се цели подсигуряване на по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище. Лятното часово време е най-често използвано в районите с умерен климат, поради значителните изменения в съотношението светла/тъмна част на денонощието, в зависимост от сезона на годината.

Често се твърди, че първият, предложил лятното часово време, е Бенджамин Франклин със свое писмо до редактор на вестник „Парижки журнал“ през 1784 г. Това предложение обаче било по-скоро с хумористичен нюанс и всъщност предлагало парижани да стават и да си лягат по-рано.

За пръв път сериозно е предложено от Уилям Уилет в „Пилеене на дневна светлина“, публикувано през 1907 г. Той не успява да убеди британския парламент да го приеме, въпреки наличието на значително лоби.

Идеята за лятно часово време за пръв път се осъществява на практика от правителството на Германия по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания последва примера, като отначало въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г. На 10 март 1918 г. Конгресът на САЩ установява няколко часови зони и официално въвежда лятното часово време, но законът не намира отзвук и скоро е отменен.

 

 

 

 

Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура